1399/10/18
استاد دانشگاه شاهرود:

شهدا مصداق انسان های وارسته ای هستند که با بصیرت و معنویت خودشان در جامعه ی اسلامی اقتدار ایجاده کرده اند.

دکتر مهدی قزوینی با بیان اینکه شهدای والامقام کشور انسان های وارسته و آینده نگری بودند گفت: امثال شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید محسن فخری زاده حلقه ی اتصال امت و ولایت بودند.

شهدا مصداق انسان های  وارسته ای هستند که با بصیرت و معنویت خودشان در جامعه ی اسلامی اقتدار ایجاده کرده اند.

به گزارش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان سمنان آیین گرامیداشت چهلمین روز شهادت دانشمند والامقام محسن فخری زاده رئیس فقید سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور محدود برخی از مردم و مسئولان در آستانه مقدس امامزاده علی اشرف (ع) و با سخنرانی استاد دکتر مهدی قزوینی در سمنان برگزار گردید.

استاد قزوینی در ابتدا ایام الله  دهه ی بصیرت را  که  شروعش با سالروز شهادت حضرت فاطمه ی زهرا (س) همراه بود گرامی داشت. و  همچنین نخستین سالروز شهادت سردار دل ها ،حاج قاسم سلیمانی و چهلمین روز شهادت دانشمند والا مقام محسن فخری زاده را  تسلیت گفت.

وی در ادامه گفت: اگر بخواهیم در خصوص عظمت شهدا صحبت کنیم ابتدا باید ماهیت انقلاب اسلامی را درک کنیم و اگر بخواهیم ماهیت انقلاب را درک کنیم باید ماهیت حرکت انبیاء الهی را درک کنیم.

قزوینی بیان داشت: انبیاء الهی در تاریخ بشر به دنبال چه اندیشه ای بوده اند؟ اگر تاملی در این نداشته باشیم که انبیاء الهی چه اهدافی داشته اند نمی توانیم به عظمت کار شهدا و امثال شهید سلیمانی و شهید فخری زاده پی ببریم شهدائی که در راستای حرکت انبیاء قدم برداشته اند.

وی گفت: انبیاء الهی در طول تاریخ 3 هدف داشته اند: 1- امت سازی 2-دولت سازی 3- تمدن سازی ،حرکت انبیاء الهی معطوف به حرکت پیامبر خاتم می شود که هر 3 هدف بیان شده را محقق می کند و نتیجه ی آن تمدن اسلامی است. پیامبر اسلام  زمانی که به مدینه می روند، امت در کنار پیامبر شکل می گیرد و  موجب ایجاد پیوند بین ولایت و امت می شود و این مهم اقتدار و قدرت در جامعه ایجاد می کند اما دشمنان اسلام با برنامه ریزی های خود به دنبال قطع حلقه ی اتصال امت و ولایت هستند.

وی بیان داشت:جریانی که با اسلام ستیز دارد در فکر ایجاد انحراف و جدایی امت از ولایت است ، در انقلاب اسلامی ما امام خمینی (ره) نه سلاح داشت و نه ارتش داشت بلکه  صاحب اقتدار شد چون امت در کنار او قرار گرفت. تمامی انقلاب ها در طول تاریخ بستری برای شکل گیری داشتند اما انقلاب اسلامی هیچ بستری نداشت چرا که تمامی دولت های غربی از شاه و حکومت طاغوت حمایت می کردند

استاد دانشگاه شاهرود گفت: دشمن متوجه این امر شده است که این پیوند، اقتدار ایجاد کرده است و از راه های مختلف برای مقابله با آن از جمله جنگ نرم و فتنه و ... استفاده می کند.در فتنه 88 اوج هنر این بود که بین امت و ولایت جدایی ایجاد کند و بخشی از جامعه را به این سمت برد اما پیوند امت با ولایت در عاشورای 88 دوباره خود را به تصویر کشید و دوباره پیوند حداکثری شد.

قزوینی گفت: شهدا مصداق انسان های  وارسته ای هستند با بصیرت و معنویت خودشان در جامعه ی اسلامی اقتدار ایجاده کرده اند. هنر حاج قاسم سلیمانی در  این بود که حلقه ی اتصال امت و ولایت باشند و با بصیرت خودشان  اقتداری مثال زدنی ایجاد میکند.

وی در ادامه گفت:هر کشوری نیاز به دو وجه دارد 1- وجه داخلی 2-وجه خارجی ، کشورها در وجه داخلی به اقتدار نیاز دارند.در تاریخ کشورهای مختلف ژنرال ها و افراد نظامی برای کشورهای خود اقتدار ایجاد کرده اند  اما ژنرال هایی که صاحب فکر و اندیشه بودند در وجه خارجی نیز سیاستمدار می شوند و فکر و اندیشه تولید می کنند که شهید سلیمانی از این دسته از افراد بود. حاج قاسم سلیمانی در عین حال که یک شخصیت نظامی است بصیر است و یک سیاست مدار و یک سیاست ساز است.

وی تصریح کرد: در جنگ سوریه، داعش با طرح جهانی ایجاد شد و هدف آن مقابله با انقلاب اسلامی بود و این طرح جهانی را اندیشه و تفکراتی همچون تفکر حاج قاسم سلیمانی نابود کرد.

قزوینی در ادامه گفت: امثال شهید فخری زاده به این درک رسیدند  که  حکومت اسلامی برای اقتدار نیاز به بومی سازی تفکرات راهبردی دارد و کشورهای غربی همچون  آمریکا  ترس از دانش هسته ای دارند نه بمب اتم، که امثال شهید فخری زاده با قدرت تولید علمی که دارند میتوانند به قله های افتخار برسد و شهید فخری زاده بستر ساز رشد علمی کشور در حوزه علوم راهبردی می شود. و این حلقه ی واسط بین امت و ولایت است.


 


خروج