اخبار یمن:

عملیات «نصر من الله» یمنی ها فراتر از توان سعودی‌ها

مقاومت یمن در هر شرایطی می‌تواند عملیات جدیدی علیه متجاوزان انجام دهد.

عملیات «نصر من الله» یمنی ها فراتر از توان سعودی‌ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی به نقل از خبرگزاری صداوسیما، کارشناسان نظامی با تاکید بر اینکه عملیات «نصر من الله» نشان از سطح بالای تجارب ارتش و کمیته‌های مردمی یمن است، اعلام کردند: پس از قدرت بالای نیرو‌های یمنی در عملیات پهپادی و موشکی، اکنون مرحله‌ای جدید در عملیات زمینی نیرو‌های یمنی نیز آغاز شد.
 
برخی کارشناسان نظامی در گفتگو با المسیره گفتند عملیات بزرگ در محور نجران به منزله آغاز مرحله‌ای جدید و نشان دهنده سطح بالای تجربه جنگی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن است.
بندر الهتار گزارشگر این شبکه گزارش داد: عملیات «نصر من الله» فراتر از توان نظام سعودی است. کارشناسان نظامی می‌دانند طرفی که عملیاتی در این سطح انجام داد، در هر شرایطی توانایی اجرای عملیات مشابه را دارد. این موضوع نشان دهنده از بین رفتن توانایی کشور‌های متجاوز، به رغم صعب العبور بودن منطقه مرزی با نجران و همچنین امکانات نظامی دشمن از تجهیزات مدرن گرفته تا شمار گسترده نیرو‌ها و پشتیبانی هوایی است.
عزیز راشد کارشناس مسائل نظامی گفت: «این عملیات نشان دهنده سامانه پیشرفته نظامی از نظر شناسایی جنگی، دقت در جزئیات جغرافیایی و مناطق جغرافیایی این عملیات و همچنین انتخاب یگان موشکی، پشتیبانی، توپخانه ای، پاکسازی خوب از طریق یگان موشکی و توپخانه ای، شدت تیراندازی و انتخاب نیرو‌های تهاجمی در محل‌های مناسب است؛ به طوری که این نیرو‌ها توانستند دشمن را غافلگیر کنند.»
 
از سوی دیگر، امین حطیط کارشناس نظامی و راهبردی گفت: «می توان گفت که یمن به شکل بی سابقه ای، موجب ایجاد زلزله دفاعی در عملیات نظامی شد.»
 
گزارشگر این شبکه افزود: اتفاقی که در محور نجران روی داد، نشان دهنده افزایش تجربه نظامی ارتش و کمیته‌های مردمی طی پنج سال است. اکنون اوضاع به نفع یمن است؛ نه کشور‌های ائتلاف متجاوز.
محمد هاشم الخالد کارشناس مسائل نظامی گفت: «این عملیات نشان دهنده ارتقای گسترده ارتش و کمیته‌های مردمی و تجربه‌های آن‌ها برای تبدیل تهدید‌ها به موفقیت‌ها و پیروزی‌های مهم میدانی است.»
از سوی دیگر، ناجی الزعبی کارشناس مسائل نظامی گفت:«در این عملیات، علوم نظامی با دقت بالا اجرا شد و از همه معیارها، ارزش‌ها و اصول نظامی استفاده شد.»
گزارشگر این شبکه افزود: افزون بر تکمیل یگان‌های نظامی، بین یگان‌های حمایت و پشتیبانی موشکی، یگان پهپادی و یگان پدافند هوایی هماهنگی در بالاترین سطح صورت گرفت.
امین حطیط گفت: «نخستین عنصر، مهار کامل حمله است؛ بی آنکه یکی از نیرو‌های مهاجم فرار کند. دوم، شمار زیادی از کشته شدگان و زخمی‌ها در میان نیرو‌های مهاجم است؛ به شکلی که موجب شد آن‌ها روحیه خود را از دست بدهند. این موضوع منجر به نکته سوم یعنی به اسارت رفتن صد‌ها تن از نیرو‌های آن‌ها بود و در نکته چهارم، عملیات به طور کامل دچار فروپاشی شد.»
ناجی الزعبی در ادامه گفت: «این عملیات به منزله ارسال پیامی به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بود؛ بر این مبنا که با اجرای عملیات مستقیم، عوامل تو را هدف قرار می‌دهیم.»
گزارشگر این شبکه در پایان گفت: عملیات «نصر من الله» به منزله آغاز مرحله جدیدی در رویارویی زمینی و به منزله هشداری به کشور‌های متجاوز و در راس آن، نظام سعودی است؛ بر این مبنا که پس از عملیات، شرایط مانند پیش از آن نیست.

خروج